2007 Feature Winners

Winners using engines built or tuned by Rosson Racing.

Click here to see 2006 feature winners

#44 Brent Sexton

Wins the CLS seasons first race at El Centro!

March 3rd

 

#37 David Bezio

Wins the seasons second race at El Centro!

March 13th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#37 David Bezio

Wins his second straight race at the Perris Speedway!

March 24th

 

Jeremy (Jay Dog) Lynch

Wins the first ever SideWinder Sprint Feature at Trail-way Speedway!

March 25th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#44 Brent Sexton

Wins his 2nd feature with the CLS at Barona Speedway!

April 28th

 

#44 John Draper

Wins with the Mid American Outlaws at the Morgan County Speedway!

April 27th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#44 John Draper

Wins the Feature race at the Spoon River Speedway with the Wisconsin Illinois Mini Sprints!

April 28th

 

#44 Phil Heavelow

Wins the MOLS seasons first race at the Nevada Speedway!

April 28th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#44 Don "The Rocket" Harvey

Wins the CNYMS seasons first race at Cayuga County Speedway!

April 29th

#37 David Bezio

  Wins his 3rd feature with CLS at Barona Speedway!

May 12th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#44 Phil Heavelow

Wins the MOLS Feature at the I-70 Speedway!

May 12th

#5 Jimmy "Bubba" Broderick

Wins the Feature race at Accord Speedway!

May 18th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#4 Beau Heavelow

Wins the MOLS Feature race at the Nevada Speedway!

May 19th

 

 

 

 

#44 Don "The Rocket" Harvey

Wins his second straight CNYMS race at Black Rock Speedway!

May 19th

 

 

 

 

 

 

 

#7 Donnie Hendershot

Wins the SideWinder Sprint Feature at Path Valley Speedway!

May 25th

#5 Jimmy "Bubba" Broderick

Wins the third CNYMS Feature at Penn-Can Speedway!

May 25th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#44 John Draper

Wins the Feature race at the Spoon River Speedway with the Wisconsin Illinois Mini Sprints!

May 26th

 

 

#7 Donnie Hendershot

Wins the SideWinder Sprint Feature at Trailway Speedway!

May 26th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#5 Jimmy "Bubba" Broderick

Wins at WhipCity!

May 26th

 

#44 Don "The Rocket" Harvey

The Rocket wins again! This time at Utica Rome Speedway!

May 27th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#44 Phil Heavelow

Wins the MOLS Feature race at the I-70 Speedway!

May 28th

#5 Jimmy "Bubba" Broderick

Wins again, at Albany Saratoga Speedway!

June 1st

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#18 Christian Stover

Wins his first Feature at the Perris Speedway!

June 2nd

 

 

#44 John Draper

Wins at Morgan County Speedway with the MAOs!

June 2nd

 

 

#44 John Draper

Wins the Feature race at the Spoon River Speedway with the Wisconsin Illinois Mini Sprints!

June 16th

 

 

 

 

 

 

#39 Peter Sindt

Wins at the Accord Speedway!

June 8th

 

#44 Don "The Rocket" Harvey

The Rocket wins again! At Cayuga Speedway!

June 10th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#7 Donnie Hendershot

Wins his third SideWinder Sprint Feature at Path Valley Speedway!

June 15th

#4 Beau Heavelow

Wins the MOLS Feature race at the Adrian Speeday!

June 16th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#1 Kirt Boers

Wins the Feature race at the Wilmot Speedway in Wisconsin!

June 16th

 

 

 

#44 John Draper

Wins the AMSA in Lawrenceburg Indiana!

June 26th

 

#44 John Draper

Wins the Feature race at the Spoon River Speedway with the Wisconsin Illinois Mini Sprints!

August 18th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#44 Don "The Rocket" Harvey

The Rocket wins again! This time at Brewerton Speedway!

June 22nd

 

 

 

 

#7 Donnie Hendershot

Wins the SideWinder Sprint Feature at Trailway Speedway!

June 22nd

 

 

 

 

 

 

 

#1 Kirt Boers

Wins for the second time at the Wilmot Speedway in Wisconsin!

June 23rd

 

 

#44 Don "The Rocket" Harvey

The Rocket wins again! Fulton Speedway!

June 23rd

 

 

 

 

 

 

 

 

#12 Mike Van Acker

Wins the CDCRA Dwarf Car National Feature at Victorville!

June 23rd

 

 

 

#44 John Draper

Wins with the Mid American Outlaws at the Morgan County Speedway!

July 13th

 

 

 

 

 

 

#5 Jimmy "Bubba" Broderick

Wins the Feature race at WhipCity Speedway!

June 30th

 

 

#44 Phil Heavelow

Wins the MOLS Feature race at the I-70 Speedway!

July 6th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#12 Mike Van Acker

Wins the CDCRA Dwarf Car Feature at Victorville!

July 7th

 

 

#5 Jimmy "Bubba" Broderick

Wins the Feature race at Accord Speedway!

July 6th

 

 

 

 

 

 

 

 

#44 John Draper

Wins at the Wilmot Speedway in Wisconsin!

August 11th

 

 

 

#5 Jimmy "Bubba" Broderick

Wins the Feature race at Accord Speedway!

July 13th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#44 Phil Heavelow

Wins the MOLS Feature race at the I-70 Speedway!

July 14th

 

 

#44 Brent Sexton

Wins day 2 of the Clay Cup Nationals at Deming Speedway!

July 14th

 

 

 

 

 

 

 

 

#5 Jimmy "Bubba" Broderick

Wins the Feature race at WhipCity Speedway!

July 14th

 

 

 

 

 

 

#4 Beau Heavelow

Wins the MOLS Feature race at the Springfield Raceway!

July 21st

 

 

 

 

 

 

 

#12 Mike Van Acker

Wins the CDCRA Dwarf Car SR National Feature at Yreka!

July 21st

 

 

 

 

 

#44 Don "The Rocket" Harvey

The Rocket wins again! This time at Thunder Mountain Speedway!

July 21st

 

 

 

 

 

 

 

 

#29 Art Kiser

Wins the CNYMS feature at Albany Saratoga Speedway!

July 27th

 

 

 

#2 Brian Drake

Wins the CDCRA feature at Victorville Speedway!

July 28th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#1 Kirt Boers

Wins at the Wilmot Speedway in Wisconsin!

July 28th

 

 

 

#44 Don "The Rocket" Harvey

The Rocket wins again! This time at Utica Rome Speedway!

July 29th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#44 Brent Sexton

Wins with the CLS at Barona Speedway!

August 4th

 

#29 Art Kiser

Wins the CNYMS feature at Woodhull Raceway!

August 4th

 

 

 

 

 

 

 

#12 Mike Van Acker

Wins the CDCRA Dwarf Car SR Feature at Victorville!

August 4th

 

 

 

 

 

Jeremy (Jay Dog) Lynch

Wins the SideWinder Sprint Feature at Trailway Speedway!

August 4th

 

 

 

 

 

 

 

#7 Donnie "HotShot" Hendershot

Wins the SideWinder Sprint Feature at Path Valley Speedway!

August 10th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#18 Christian Stover

Wins the CLS Feature at Perris Speedway!

 August 11th

 

#44 Don "The Rocket" Harvey

The Rocket wins at Cayuua Speedway!

August 12th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#7 Donnie "HotShot" Hendershot

Wins the SideWinder Sprint Feature at Path Valley Speedway!

August 17th

 

 

 

#44 John Draper

Wins the Feature race at the Beaver Dam Speedway with the Wisconsin Illinois Mini Sprints!

September 3rd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#44 Brent Sexton

Wins with the California Lightning Sprints at the Barona Speedway!

August 18th

#4 Beau Heavelow

Wins the MOLS Feature race at the Nevada Raceway!

August 18th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#5 Jimmy "Bubba" Broderick

Wins the Feature race at WhipCity Speedway!

August 25th

 

 

 

 

#36 Walter Boyd

Wins the CDCRA Dwarf Car SR Feature at Victorville!

August 26th

 

 

 

 

 

#5 Jimmy "Bubba" Broderick

Wins the Feature race at Utica Rome Speedway!

September 2nd

 

#10 Seirra Lister

Wins the Feature race at WhipCity Speedway!

September 1st

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#44 John Draper

Wins at the Wilmot Speedway in Wisconsin!

September 8th

 

 

#44 John Draper

Wins the Feature race at the Spoon River Speedway with the Wisconsin Illinois Mini Sprints!

September 15th

 

 

 

 

#12 Mike Van Acker

Wins the CDCRA Dwarf Car SR Feature at Ventura!

September 19th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#44 John Draper

Wins with the Mid American Outlaws at the Valley Speedway!

September 22nd

 

#2 Shane Rosson

Wins the Feature race at Bakersfeild!

September 22nd

 

 

 

 

 

 

 

 

#44 Brent Sexton

Wins at Perris Speedway!

 

 

#44 Don "The Rocket" Harvey

The Rocket wins at Desert Thunder Raceway!

September 28th

 

#44 Don "The Rocket" Harvey

The Rocket wins at Desert Thunder Raceway!

September 29th 

 

 

 

 

#10 Seirra Lister

Named 2007 CNYMS Rookie of the Year!

 

 

 

 

#44 Don "The Rocket" Harvey

The 2007 CNYMS Points Race Champion!

 

 

 

 

Jeremy (Jay Dog) Lynch

 The 2007 Sidewinder Sprints Trailway Speedway Track Champion!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#9 Stuart Hielscher

Wins the Best of the West at Mojave Valley Speedway!

October 13th

 

#1 Kirt Boers

The 2007 Wisconsin Illinois Mini Sprints Champion!

 

 

 

#4 Beau Heavelow

The 2007 MOLS Champion!

 

 

 

 

 

 

 

#44 John Draper

The 2007 Mid American Outlaws Champion!

#44 Brent Sexton

Wins the Best of the West at Mojave Valley Speedway!

October 14th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#7 Donnie "HotShot" Hendershot

The 2007 Side Winder Sprints Champion!

 

 

 

 

 

 

#44 Don "The Rocket" Harvey

The Rocket wins at Merryville Speedway!

October 6th

 

 

 

 

 

PRODUCTS

 

MAIN

 

 

 

#2 Shane Rosson

The 2007 California Lightning Sprints Champion!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#18 Christian Stover

Named 2007 CLS Rookie of the Year!

 

#36 Walter Boyd

The 2007 Victorville track Champion!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Created by Kate Bernd
Copyright 2001 by
[Performance by Rosson Racing]. All rights reserved.
Revised: 11/08/07 10:59:18 -0700.